High School Sports

Mar 8, 2013 9:11 AM by KPAX/KAJ Media Center

Montana high school hoops tourney scores

Here are the results of prep basketball tournaments across Montana. Hellgate and Sentinel took AA titles for Missoula while the Stevensville boys are the Class A champs.

STATE AA BOYS BASKETBALL

Thursday 3/7
MISSOULA HELLGATE 60, Billings West 59
KALISPELL GLACIER 75, Butte 39
HELENA CAPITAL 61, Great Falls High 53
BILLINGS SKYVIEW 59, Missoula Big Sky 52
Friday 3/8

BILLINGS WEST 70, Butte 49, loser out
GREAT FALLS HIGH 57, Missoula Big Sky 44, loser out
MISSOULA HELLGATE 48, Kalispell Glacier 45, semifinal
HELENA CAPITAL 59, Billings Skyview 56, semifinal
Saturday 3/9
BILLINGS SKYVIEW 42, Billings West 40, OT, loser out
KALISPELL GLACIER 68, Great Falls High 52, loser out
BILLINGS SKYVIEW 62, Kalispell Glacier 52, 3rd place
MISSOULA HELLGATE 58, Helena Capital 53, OT, championship

STATE AA GIRLS BASKETBALL
Thursday 3/7
BUTTE 47, Kalispell Glacier 40
MISSOULA SENTINEL 39, Billings West 33
HELENA CAPITAL 55, Billings Senior 45, OT
GREAT FALLS HIGH 58, Kalispell Flathead 36
Friday 3/8
BILLINGS WEST 43, Kalispell Glacier 37, loser out
BILLINGS SENIOR 53, Kalispell Flathead 37, loser out
MISSOULA SENTINEL 52, Butte 43, semifinal
HELENA CAPITAL 40, Great Falls High 38, OT, semifinal
Saturday 3/9
BILLINGS WEST 45, Great Falls High 40, loser out
BILLINGS SENIOR 51, Butte 47, loser out
BILLINGS WEST 42, Billings Senior 37, 3rd place
MISSOULA SENTINEL 49, Helena Capital 40, championship

STATE A BOYS BASKETBALL
Thursday 3/7
LAUREL 59, Columbia Falls 50
STEVENSVILLE 65, Browning 64
BILLINGS CENTRAL 56, Frenchtown 42
BUTTE CENTRAL 39, Belgrade 34
Friday 3/8
COLUMBIA FALLS 72, Browning 56, loser out
BELGRADE 66, Frenchtown 50
STEVENSVILLE 52, Laurel 49, semifinal
BILLINGS CENTRAL 54, Butte Central 41, semifinal
Saturday 3/9
LAUREL 55, Belgrade 36, loser out
COLUMBIA FALLS 64, Butte Central 47, loser out
COLUMBIA FALLS 48, Laurel 46, 3rd place
STEVENSVILLE 73, Billings Central 59, championship

STATE B BOYS BASKETBALL
Thursday 3/7
WOLF POINT 53, Whitehall 46
FLORENCE-CARLTON 56, Columbus 45
MALTA 75, Forsyth 44
BIGFORK 61, Choteau 53
Friday 3/8
COLUMBUS 62, Whitehall 43, loser out
CHOTEAU 60, Forsyth 37, loser out
WOLF POINT 54, Florence-Carlton 44 semifinal
MALTA 47, Bigfork 35, semifinal
Saturday 3/9
BIGFORK 65, Columbus 44, loser out
FLORENCE-CARLTON 57, Choteau 52, loser out
FLORENCE-CARLTON 61, Bigfork 49, 3rd place
MALTA 66, Wolf Point 62, 3OT, championship

STATE B GIRLS BASKETBALL
Thursday 3/7
FAIRFIELD 59, Shepherd 46
DEER LODGE 58, Colstrip 50, OT
TOWNSEND 55, Malta 37
CONRAD 59, Florence-Carlton 39
Friday 3/8
COLSTRIP 46, Shepherd 35, loser out
MALTA 62, Florence-Carlton 58, loser out
FAIRFIELD 70, Deer Lodge 42, semifinal
TOWNSEND 44, Conrad 26, semifinal
Saturday 3/9
COLSTRIP 53, Conrad 46, loser out
DEER LODGE 47, Malta 44, loser out
COLSTRIP 59, Deer Lodge 40, 3rd place
8:30pm - Fairfield vs. Townsend, championship

STATE C BOYS BASKETBALL
Thursday 3/7
ROY-WINIFRED 55, Wibaux 37
ARLEE 63, Fairview 53
WESTBY-GRENORA 64, Victor 58
BIG SANDY 64, Melstone 53
Friday 3/8
FAIRVIEW 80, Wibaux 39, loser out
VICTOR 62, Melstone 57, loser out
ROY-WINIFRED 68, Arlee 49, semifinal
WESTBY-GRENORA 55, Big Sandy 52, semifinal
Saturday 3/9
ARLEE 89, Victor 60, loser out
FAIRVIEW 72, Big Sandy 58, loser out
ARLEE 51, Fairview 49, 3rd place
ROY-WINIFRED 62, Westby-Grenora 39, championship


STATE A GIRLS BASKETBALL
Thursday 2/28
BILLINGS CENTRAL 61, Columbia Falls 49
BROWNING 57, Butte Central 41
LAUREL 53, Frenchtown 42
HAVRE 40, Stevensville 36
Friday 3/1
BUTTE CENTRAL 39, Columbia Falls 37, loser out
FRENCHTOWN 46, Stevensville 38, loser out
BILLINGS CENTRAL 50, Browning 36, semifinal
LAUREL 46, Havre 35, semifinal
Saturday 3/2
BROWNING 56, Frenchtown 47, loser out
BUTTE CENTRAL 51, Havre 37, loser out
BROWNING 51, Butte Central 41, 3rd place
LAUREL 33, Billings Central 31, championship

STATE C GIRLS BASKETBALL
Thursday 2/28
BELT 68, St. Labre 58
TWIN BRIDGES 51, Hinsdale 37
WESTBY-GRENORA 40, Drummond 38
WINNETT-GRASS RANGE 63, Ekalaka 43
Friday 3/1
HINSDALE 58, St. Labre 53, loser out
DRUMMOND 44, Ekalaka 34, loser out
BELT 59, Twin Bridges 39, semifinal
WINNETT-GRASS RANGE 44, Westby-Grenora 25, semifinal
Saturday 3/2
TWIN BRIDGES 45, Drummond 32, loser out
HINSDALE 58, Westby-Grenora 44, loser out
TWIN BRIDGES 62, Hinsdale 46, 3rd place
BELT 40, Winnett-Grass Range 34, championship

Check out the links below for the latest tournament scores and matchups.

Class AA boys tournament

Class AA girls tournament

Class A boys tournament

Class B boys tournament

Class B girls tournament

Class C boys tournament

Related Stories

»Comments

Top Videos

1 2 3 4

Most Popular