Sports

Jul 31, 2011 12:11 AM by Shane Ewing

State Long Course Championship Results

The following results are from Saturday's State Long Course Swim Championships at Splash Montana in Missoula.

Finals Results

2011 MT Summer LC State Championship - 7/29/2011 to 7/31/2011
2011 MT Swimming LC State Championships, Sanction #: 0824
Girls 11-12 200 LC Meter Backstroke
(Finals) 1, Mari Aoki, BOZ-MT, 2:44.15. 2, Hayley Ma, BAC-MT, 2:56.20. 3,
Ellee Becker, MYST-MT, 2:57.06. 4, Alyssa Pack, BOZ-MT, 2:58.00. 5, Julian
Fee, MAC-MT, 3:03.37. 6, Miranda Lind, KATS-MT, 3:05.19. 7, Darby Seth,
BOZ-MT, 3:13.21. 8, Samantha Bonenberger, BAC-MT, 3:17.81.
Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
1, Molly Hamilton, BOZ-MT, 2:39.22. 2, McKinley Hall, BOZ-MT, 2:43.75. 3,
Emily Leonhardt, BOZ-MT, 2:44.12. 4, Kate Heryla, FAST-MT, 2:49.91. 5, Morgan
Shaw, Waves-MT, 2:51.05. 6, Selena Tidswell, BAC-MT, 2:55.09. 7, Haylea Elkin,
BAC-MT, 2:57.90. 8, Kate Murphy, HLST-MT, 3:04.20.
Girls 15-16 200 LC Meter Backstroke
1, Makayla Crist, HLST-MT, 2:34.15. 2, Shelby Sechena, FAST-MT, 2:39.35. 3,
Anna Peter, BOZ-MT, 2:42.85. 4, Sophie Malin, BAC-MT, 2:44.56. 5, Emma Foster,
HLST-MT, 2:49.40. 6, Libby Hardwick, HLST-MT, 2:52.74. 7, Ana Grigsby,
MYST-MT, 2:53.88.
Girls 17-21 200 LC Meter Backstroke
1, Jordan Denny, BAC-MT, 2:23.20. 2, Miranda Tornatore, MAC-MT, 2:25.40. 3,
Maxie Scroggs, KATS-MT, 2:34.89. 4, Brenna Boese, BAC-MT, 2:40.08. 5, Caitlyn
Brenden, BOZ-MT, 2:42.87. 6, Julia Upshaw, Waves-MT, 2:43.08. 7, Dakota
Sechena, FAST-MT, 2:46.91. 8, Jeni Sorli, BAC-MT, 3:06.37.
Boys 11-12 200 LC Meter Backstroke
1, Joseph Potkonjak, KATS-MT, 2:47.18.
Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
1, Joey Peter, BOZ-MT, 2:31.37. 2, Joshua Kreit, Waves-MT, 2:36.23. 3, Nick
Giammona, MAC-MT, 2:36.89. 4, Connor Maas, BY-MT, 2:37.38. 5, Ryan Mason,
MAC-MT, 2:38.47. 6, Magnus Johnson, BAC-MT, 2:40.14. 7, Conrad Smith, BAC-MT,
2:57.15.
Boys 15-16 200 LC Meter Backstroke
1, Jordan Loyda, Wave Ryders-MT, 2:26.86. 2, Jason Smith, BOZ-MT, 2:31.32. 3,
Pierce Oja, BAC-MT, 2:35.04. 4, Matt Josten, BOZ-MT, 2:40.98. 5, Zachary
Ammons, MYST-MT, 2:44.63.
Boys 17-21 200 LC Meter Backstroke
1, Ethan Shrader, BTST-MT, 2:14.97. 2, Chandler Crowe, BAC-MT, 2:18.26. 3,
Joseph Parker, Waves-MT, 2:27.79. 4, Jesse Sheppard, BOZ-MT, 2:33.21.
Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
1, Elizabeth Giammona, MAC-MT, 34.51. 2, Haddy Slade, BAC-MT, 35.77. 3,
Katherine Berkoff, MAC-MT, 35.93. 4, Caroline Dye, Wave Ryders-MT, 36.19. 5,
Claire Becker, MYST-MT, 36.78. 6, Cailin Fiddler, BAC-MT, 37.27. 7, Darlene
Westie, FAST-MT, 37.94. 8, AJ Popp, KATS-MT, 38.62.
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
1, Hailey Hamlin, BOZ-MT, 30.17. 2, Avree Klungland, HLST-MT, 31.81. 3, Sarah
Cummings, FAST-MT, 31.82. 4, Ellen Brooks, MAC-MT, 32.37. 5, Jessica Loyda,
Wave Ryders-MT, 32.53. 6, Avery Vernon, MYST-MT, 32.65. 7, Lauren Harmon,
KATS-MT, 32.99. 8, Hayley Ma, BAC-MT, 34.05.
Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
1, Bubba Loyda, Wave Ryders-MT, 32.84. 2, Finnian Westenfelder, MAC-MT, 34.74.
3, Alex Leonhardt, BOZ-MT, 35.76. 4, Sawyer Keyes, MAC-MT, 36.14. 5, Matthew
Perez, Wave Ryders-MT, 36.35. 6, Mark Herzog, MAC-MT, 37.16. 7, Tanner Baldry,
MAC-MT, 38.07. 8, Simon McMahon, MAC-MT, 41.11.
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
1, Drew Chavez, BAC-MT, 29.63. 2, Jamie Bouda, Wave Ryders-MT, 31.26. 3,
Brendan Campbell, MYST-MT, 31.45. 4, Cale Berkoff, MAC-MT, 32.40. 5, Eli
DuCuennois, BOZ-MT, 34.74. 6, Joel Oswell, BOZ-MT, 34.87. 7, Granger Eichhorn,
MAC-MT, 34.98. 8, Bridger McKinney, BOZ-MT, 35.29.
Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
1, Whitney Peters, BOZ-MT, 29.25. 2, Emily Sullivan, Wave Ryders-MT, 29.49. 3,
Hanni Leach, MAC-MT, 29.52. 4, Mira Darham, BOZ-MT, 29.56. 5, Lita Cammon,
Havre Lions-MT, 31.03. 6, Alyssa Boese, BAC-MT, 31.35. 7, Danielle Benda,
BOZ-MT, 31.39.
Girls 15-16 50 LC Meter Freestyle
1, Kaitlyn Kleppelid, HLST-MT, 28.75. 2, Makayla Crist, HLST-MT, 28.80. 3,
Abigail Wheeler, BTST-MT, 29.26. 4, Hailey Jacobson, MAC-MT, 29.56. 5, Kelli
Cummings, FAST-MT, 29.68. 6, Kya Sorli, BAC-MT, 30.52. 7, Callan Blossom,
HLST-MT, 31.02. 8, Jessica Stenberg, Wave Ryders-MT, 31.18.
Girls 17-21 50 LC Meter Freestyle
1, Lew Yong Gerbrandt, BTST-MT, 28.62. 2, Brenna Boese, BAC-MT, 29.47. 3,
Aspen Mchugh, MYST-MT, 30.69. 4, Madisen Sechena, FAST-MT, 30.88. 5, Nicole
Thompson, Waves-MT, 30.95. 6, Emilyn Bauer, HLST-MT, 31.20. 7, Maxie Scroggs,
KATS-MT, 31.40. 8, Cortney Bachman, MYST-MT, 33.00.
Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
1, Jake Cirincione, Wave Ryders-MT, 27.12. 2, Magnus Johnson, BAC-MT, 29.11.
3, Nick Angeli, HLST-MT, 29.57. 4, Nick Giammona, MAC-MT, 29.67. 5, Ryan
Mason, MAC-MT, 29.97. 6, Luke Befumo, MYST-MT, 30.92. 7, Mac Flann, BAC-MT,
31.16. 8, Jesse Whiteman, FAST-MT, 31.71.
Boys 15-16 50 LC Meter Freestyle
1, Jordan Loyda, Wave Ryders-MT, 25.00. 2, Orion Kubat, BOZ-MT, 27.07. 3, John
Szekely, MYST-MT, 27.30. 4, Matt Wehr, BAC-MT, 27.48. 5, Joshua Loyda, Wave
Ryders-MT, 27.56. 6, Peter Kotson, HLST-MT, 27.60. 7, Reed Bachman, MYST-MT,
28.10. 8, Nathan Frieders, BAC-MT, 28.18.
Boys 17-21 50 LC Meter Freestyle
1, Peter Szekely, MYST-MT, 25.33. 2, Matthan Stroethoff, MAC-MT, 25.48. 3,
Bridger Brennan, FAST-MT, 25.72. 4, Logan Streit, KATS-MT, 26.97. 5, Joseph
Parker, Waves-MT, 27.19. 6, Brandon Smith, BOZ-MT, 28.36. 7, Brady Baughman,
MYST-MT, 28.55. 8, Kyler Pawlowski, BAC-MT, 29.55.
Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
1, Haddy Slade, BAC-MT, 46.07. 2, Rin Ujikawa, FAST-MT, 46.43. 3, Francesca
Barber, MYST-MT, 46.45. 4, Tessa Sobek, BOZ-MT, 47.42. 5, Elizabeth Giammona,
MAC-MT, 48.87. 6, Gabrielle Smart, MAC-MT, 49.81. 6, Lauren York, Wave
Ryders-MT, 49.81. 8, Caroline Dye, Wave Ryders-MT, 49.96.
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
1, Amilla Dlakic, BOZ-MT, 39.88. 2, Avree Klungland, HLST-MT, 40.24. 3, Avery
Vernon, MYST-MT, 41.32. 4, Jessica Loyda, Wave Ryders-MT, 44.02. 5, Morgan
Sobek, BOZ-MT, 44.40. 6, Mariah Anderson, BAC-MT, 44.51. 7, Miranda Lind,
KATS-MT, 45.47. 8, Hayley Ma, BAC-MT, 46.86.
Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
1, Alex Leonhardt, BOZ-MT, 47.26. 2, Joseph Guter, Waves-MT, 47.76. 3, Danny
Turner, HLST-MT, 50.14. 4, Finnian Westenfelder, MAC-MT, 50.85. 5, Ivan Sobek,
BOZ-MT, 53.30. 6, Tanner Baldry, MAC-MT, 54.47. 7, Simon McMahon, MAC-MT,
54.55.
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
1, Nathan Peters, BOZ-MT, 42.28. 2, Jamie Bouda, Wave Ryders-MT, 43.42. 3,
Matthew Hoffman, BOZ-MT, 46.35. 4, Cale Berkoff, MAC-MT, 46.71. 5, Granger
Eichhorn, MAC-MT, 46.82. 6, Bridger McKinney, BOZ-MT, 46.98. 7, Alex Campbell,
BAC-MT, 48.15.
Girls 13-14 50 LC Meter Breaststroke
1, Whitney Peters, BOZ-MT, 35.04. 2, Emily Sullivan, Wave Ryders-MT, 37.01. 3,
Jasper Vanspoore, MAC-MT, 37.69. 4, Darya Peters, BOZ-MT, 41.28. 5, Kelsi
Nabity, BOZ-MT, 41.46. 6, Jade Combs, MYST-MT, 44.70.
Girls 15-16 50 LC Meter Breaststroke
1, Kaitlyn Kleppelid, HLST-MT, 36.33. 2, Abigail Wheeler, BTST-MT, 38.42. 3,
Callan Blossom, HLST-MT, 38.80. 4, Shawna McKelvey, Waves-MT, 41.57. 5,
Scarlet Kaplan, MAC-MT, 42.01. 6, Kelsey McElwain, HLST-MT, 42.21.
Girls 17-21 50 LC Meter Breaststroke
1, Caitlyn Brenden, BOZ-MT, 37.22. 2, Aspen Mchugh, MYST-MT, 37.96. 3, Jordan
Denny, BAC-MT, 38.64. 4, Jeni Sorli, BAC-MT, 41.36. 5, Alli Dimich, BAC-MT,
43.45.
Boys 13-14 50 LC Meter Breaststroke
1, Adam Zimmer, MAC-MT, 36.16. 2, Conrad Smith, BAC-MT, 39.46. 3, Mac Flann,
BAC-MT, 39.95. 4, Luke Befumo, MYST-MT, 42.59. 5, Elijah Parker, Waves-MT,
43.05.
Boys 15-16 50 LC Meter Breaststroke
1, Pierce Oja, BAC-MT, 34.04. 2, Paul Allen, BAC-MT, 34.58. 3, Chris
Luterbach, BAC-MT, 35.77. 4, Joshua Loyda, Wave Ryders-MT, 37.46. 5, Stephen
Murphy, HLST-MT, 38.06. 6, Uriah Kreilick, MAC-MT, 38.30. 7, Patrick Hooks,
HLST-MT, 41.42.
Boys 17-21 50 LC Meter Breaststroke
1, Matthan Stroethoff, MAC-MT, 30.95. 2, Kyle Jones, MYST-MT, 31.81. 3, Kyler
Pawlowski, BAC-MT, 37.03.
Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
1, Olivia Bauman, Waves-MT, 1:26.01. 2, Cailin Fiddler, BAC-MT, 1:28.58. 3,
Laina Hall, BOZ-MT, 1:29.00. 4, Keidon Reynolds, MAC-MT, 1:33.07. 5, Brooklyn
Leiby, MYST-MT, 1:34.73. 6, Darlene Westie, FAST-MT, 1:39.09. 7, Tessa Sobek,
BOZ-MT, 1:43.59. 8, AJ Popp, KATS-MT, 1:48.44.
Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
1, Mari Aoki, BOZ-MT, 1:14.24. 2, Hailey Hamlin, BOZ-MT, 1:14.32. 3, Abbey
Bryan, BAC-MT, 1:17.26. 4, Amilla Dlakic, BOZ-MT, 1:17.71. 5, Ellen Brooks,
MAC-MT, 1:19.13. 6, Sarah Cummings, FAST-MT, 1:21.20. 7, Amber Nabity, BOZ-MT,
1:26.10. 8, Megan Handelin, BOZ-MT, 1:28.00.
Boys 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
1, Bubba Loyda, Wave Ryders-MT, 1:29.36. 2, Dane Becker, MYST-MT, 1:35.88. 3,
Mark Herzog, MAC-MT, 1:36.33. 4, Matthew Perez, Wave Ryders-MT, 1:38.76. 5,
Ivan Sobek, BOZ-MT, 1:48.22. 6, Joseph Guter, Waves-MT, 1:48.83. 7, Jacob
Malaski, BOZ-MT, 1:49.42. 8, Tanner Baldry, MAC-MT, 1:58.57.
Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
1, Jamie Bouda, Wave Ryders-MT, 1:19.98. 2, Brendan Campbell, MYST-MT,
1:27.40. 3, Eli DuCuennois, BOZ-MT, 1:30.63. 4, Joel Oswell, BOZ-MT, 1:34.64.
Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
1, Sami Duval, BY-MT, 1:11.19. 2, Cecelia Monroe, MYST-MT, 1:13.40. 3,
McKinley Hall, BOZ-MT, 1:13.70. 4, Alyssa Boese, BAC-MT, 1:16.00. 5, Alexys
Lyle, BY-MT, 1:17.81. 6, Andrea Schmidt, MAC-MT, 1:18.74. 7, Morgan Shaw,
Waves-MT, 1:20.30. 8, Tanner Thames, MYST-MT, 1:20.68.
Girls 15-16 100 LC Meter Butterfly
1, Abigail Wheeler, BTST-MT, 1:07.42. 2, Hailey Jacobson, MAC-MT, 1:09.39. 3,
Anna Peter, BOZ-MT, 1:10.66. 4, Kelli Cummings, FAST-MT, 1:11.22. 5, Brenna
Saffel, MAC-MT, 1:11.53. 6, Makayla Crist, HLST-MT, 1:11.74. 7, Kate Michell,
MAC-MT, 1:12.27. 8, Shelby Sechena, FAST-MT, 1:16.32.
Girls 17-21 100 LC Meter Butterfly
1, Miranda Tornatore, MAC-MT, 1:08.29. 2, Madisen Sechena, FAST-MT, 1:09.39.
3, Brenna Boese, BAC-MT, 1:12.62. 4, Dakota Sechena, FAST-MT, 1:13.22. 5,
Maxie Scroggs, KATS-MT, 1:14.84. 6, Nicole Thompson, Waves-MT, 1:14.96. 7,
Julia Upshaw, Waves-MT, 1:15.07. 8, Emilyn Bauer, HLST-MT, 1:16.99.
Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
1, Jake Cirincione, Wave Ryders-MT, 1:05.29. 2, Patrick Brennan, FAST-MT,
1:08.21. 3, Joshua Kreit, Waves-MT, 1:10.24. 4, Connor Maas, BY-MT, 1:15.98.
5, Ryan Mason, MAC-MT, 1:16.25. 6, Magnus Johnson, BAC-MT, 1:16.33.
Boys 15-16 100 LC Meter Butterfly
1, Matt Wehr, BAC-MT, 1:05.91. 2, John Szekely, MYST-MT, 1:08.79. 3, Chris
Luterbach, BAC-MT, 1:09.13. 4, Kyle Preiss, BOZ-MT, 1:09.30. 5, Nathan
Frieders, BAC-MT, 1:09.85. 6, Gage Gibson, HLST-MT, 1:10.53. 7, Orion Kubat,
BOZ-MT, 1:10.99. 8, Joshua Loyda, Wave Ryders-MT, 1:14.55.
Boys 17-21 100 LC Meter Butterfly
1, Chandler Crowe, BAC-MT, 1:01.69. 2, Bridger Brennan, FAST-MT, 1:04.19. 3,
Kyle Jones, MYST-MT, 1:04.26. 4, Peter Szekely, MYST-MT, 1:04.77. 5, Matthew
Johnson, BOZ-MT, 1:09.46. 6, Brady Baughman, MYST-MT, 1:12.64. 7, Lucca
Scariano, MYST-MT, 1:13.08.
Girls 11-12 200 LC Meter Medley Relay
1, Bozeman Barracuda Swim Club-MT 'A' (Mari Aoki 11, Amilla Dlakic 11, Hailey
Hamlin 12, Alyssa Pack 12), 2:24.10. 2, Helena Lions Swim Team-MT 'A' (Emma
Martin 11, Avree Klungland 11, Emma Turner 12, Taylor Sullivan 11), 2:36.91.
3, Billings Aquatic Club-MT 'A' (Hayley Ma 11, Mariah Anderson 12, Abbey Bryan
12, Sidney Bennett 12), 2:36.93. 4, Missoula YMCA Swim Team-MT 'A' (Kelsey
Ammons 11, Avery Vernon 12, Ashley Du 12, Ellee Becker 12), 2:38.12. 5,
Bozeman Barracuda Swim Club-MT 'B' (Darby Seth 12, Morgan Sobek 12, Megan
Handelin 12, Katie Sobek 11), 2:50.03.
Boys 11-12 200 LC Meter Medley Relay
1, Bozeman Barracuda Swim Club-MT 'A' (Matthew Hoffman 12, Nathan Peters 11,
Eli DuCuennois 11, Joel Oswell 11), 2:41.10. 2, Missoula YMCA Swim Team-MT 'A'
(Bridger Deaton 11, Cody Carlson 11, Brendan Campbell 12, Tomas Scariano 11),
2:56.12.
Girls 13-14 200 LC Meter Medley Relay
1, Bozeman Barracuda Swim Club-MT 'A' (Molly Hamilton 14, Whitney Peters 14,
McKinley Hall 13, Mira Darham 13), 2:11.96. 2, Missoula Aquatic Club-MT 'A'
(Hanni Leach 14, Jasper Vanspoore 14, Andrea Schmidt 14, Kennedy Salonen 13),
2:16.52. 3, Bozeman Barracuda Swim Club-MT 'B' (Emily Leonhardt 13, Kelsi
Nabity 14, Ella Sobek 13, Danielle Benda 13), 2:29.40. 4, Missoula YMCA Swim
Team-MT 'A' (Tanner Thames 14, Jade Combs 14, Bailey Thames 13, Cecelia Monroe
14), 2:32.08. 5, Billings Aquatic Club-MT 'A' (Selena Tidswell 13, Shailee
Luoma 13, Alyssa Boese 13, Haylea Elkin 13), 2:35.78.
Boys 13-14 200 LC Meter Medley Relay
1, Missoula Aquatic Club-MT 'A' (Nick Giammona 14, Adam Zimmer 13, Ryan Mason
14, Zach Neumayer-Tooke 14), 2:19.88. 2, Billings Aquatic Club-MT 'A' (Mac
Flann 14, Conrad Smith 13, Magnus Johnson 14, Timothy Shawhan 14), 2:31.32.
Girls 15-21 200 LC Meter Medley Relay
1, Missoula Aquatic Club-MT 'A' (Miranda Tornatore 17, Hailey Jacobson 15,
Brenna Saffel 15, Kate Michell 15), 2:12.18. 2, Helena Lions Swim Team-MT 'A'
(Makayla Crist 15, Kaitlyn Kleppelid 16, Emilyn Bauer 18, Emma Foster 16),
2:14.40. 3, Billings Aquatic Club-MT 'A' (Jordan Denny 18, Jeni Sorli 18, Alli
Dimich 18, Brenna Boese 18), 2:16.30. 4, Missoula YMCA Swim Team-MT 'A' (Haele
Gjetmundsen 15, Aspen Mchugh 18, Cortney Bachman 18, Anasticia Stokstad 16),
2:24.26. 5, Helena Lions Swim Team-MT 'B' (Libby Hardwick 16, Kelsey McElwain
16, Callan Blossom 16, Philesha Dolan 16), 2:24.54. 6, Missoula YMCA Swim
Team-MT 'B' (Ana Grigsby 16, Meaghan Mazzola 17, Kalyn Campbell 15, Marina
Ruediger 15), 2:36.12.
Boys 15-21 200 LC Meter Medley Relay
1, Missoula YMCA Swim Team-MT 'A' (Brady Baughman 17, Kyle Jones 18, Peter
Szekely 18, John Szekely 16), 2:00.50. 2, Billings Aquatic Club-MT 'A'
(Chandler Crowe 17, Pierce Oja 15, Matt Wehr 16, Nathan Frieders 15), 2:00.95.
3, Bozeman Barracuda Swim Club-MT 'A' (Jesse Sheppard 18, Jason Smith 15,
Matthew Johnson 17, Orion Kubat 16), 2:09.87. 4, Helena Lions Swim Team-MT 'A'
(Gage Gibson 16, Nolan Bauer 17, Patrick Hooks 15, Peter Kotson 15), 2:15.71.
5, Bozeman Barracuda Swim Club-MT 'B' (Brandon Smith 17, Matt Josten 15,
Jonathan Johnson 17, Kyle Preiss 16), 2:19.28.

Preliminary Results

2011 MT Summer LC State Championship - 7/29/2011 to 7/31/2011
2011 MT Swimming LC State Championships, Sanction #: 0824
Girls 11-12 400 LC Meter IM
1, Mari Aoki, BOZ-MT, 5:48.21. 2, Amilla Dlakic, BOZ-MT, 5:58.80. 3, Abbey
Bryan, BAC-MT, 6:07.46. 4, Sarah Cummings, FAST-MT, 6:10.35. 5, Amber Nabity,
BOZ-MT, 6:19.97. 6, Megan Handelin, BOZ-MT, 6:43.63. 7, Tianna Stevens,
FAST-MT, 6:44.34. 8, Katie Sobek, BOZ-MT, 6:52.51.
Girls 13-14 400 LC Meter IM
1, Whitney Peters, BOZ-MT, 5:31.58. 2, Cecelia Monroe, MYST-MT, 5:55.10. 3,
Emily Leonhardt, BOZ-MT, 5:55.21. 4, Grace Walkuski, BOZ-MT, 6:07.20. 5, Darya
Peters, BOZ-MT, 6:08.56. 6, Tanner Thames, MYST-MT, 6:20.28. 7, Ella Sobek,
BOZ-MT, 6:32.27. 8, Lita Cammon, Havre Lions-MT, 6:32.81. 9, Savannah
Vasichek, FAST-MT, 6:35.75. 10, Bailey Thames, MYST-MT, 6:42.49. 11, Jade
Combs, MYST-MT, 6:56.82.
Girls 15-16 400 LC Meter IM
1, Kelli Cummings, FAST-MT, 5:40.29. 2, Sophie Malin, BAC-MT, 6:06.24. 3,
Anasticia Stokstad, MYST-MT, 6:12.93. 4, Kya Sorli, BAC-MT, 6:20.40. 5,
Madison Walters, KATS-MT, 6:24.07. 6, Shawna McKelvey, Waves-MT, 6:30.52.
Girls 17-21 400 LC Meter IM
1, Madisen Sechena, FAST-MT, 5:34.58. 2, Emilyn Bauer, HLST-MT, 6:14.80. 3,
Tessa Grigsby, MYST-MT, 6:20.68. 4, Amanda Kump, MYST-MT, 6:29.30.
Boys 11-12 400 LC Meter IM
1, Joseph Potkonjak, KATS-MT, 6:10.42.
Boys 13-14 400 LC Meter IM
1, Connor Maas, BY-MT, 5:39.09. 2, Patrick Brennan, FAST-MT, 5:48.09. 3, Adam
Zimmer, MAC-MT, 6:04.30. 4, Nick Angeli, HLST-MT, 6:10.46.
Boys 15-16 400 LC Meter IM
1, Jason Smith, BOZ-MT, 5:29.43. 2, Peter Kotson, HLST-MT, 5:31.68. 3, Pierce
Oja, BAC-MT, 5:32.73. 4, Paul Allen, BAC-MT, 5:36.17. 5, Kyle Preiss, BOZ-MT,
5:40.31. 6, Benjamin Klempay, MAC-MT, 5:44.41. 7, Gage Gibson, HLST-MT,
5:48.69. 8, Matt Josten, BOZ-MT, 5:57.58.
Boys 17-21 400 LC Meter IM
1, Kyle Jones, MYST-MT, 5:10.67. 2, Matthew Johnson, BOZ-MT, 5:19.86. 3, Nolan
Bauer, HLST-MT, 5:21.60. 4, Peter Szekely, MYST-MT, 5:21.66. 5, Jesse
Sheppard, BOZ-MT, 5:35.65. 6, Brady Baughman, MYST-MT, 5:57.67.
Girls 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
1, Missoula Aquatic Club-MT 'A' (Katherine Berkoff 10, Gabrielle Smart 10,
Keidon Reynolds 10, Elizabeth Giammona 10), 2:46.89. 2, Bozeman Barracuda Swim
Club-MT 'A' (Tessa Sobek 10, Erin McKinney 9, Laina Hall 10, Keyley Rangitsch
9), 2:57.60. 3, Missoula YMCA Swim Team-MT 'A' (Klara Isbell 10, Francesca
Barber 10, Claire Becker 10, Brooklyn Leiby 10), 2:58.93. 4, Billings Aquatic
Club-MT 'A' (Molly Kramer 10, Haddy Slade 10, Cailin Fiddler 10, Chloe
Gangnath 10), 3:05.49. 5, Missoula Aquatic Club-MT 'B' (Katherine Fagg 10,
Isabella Seagrave 9, Sydney Archibald-Wilson 10, Aidan Condit 10), 3:15.15. 6,
Missoula YMCA Swim Team-MT 'B' (Liza Littig 9, Delaney Carlson 8, Maria
Thibeau 10, Eleana Trevelline 7), 3:31.09. 7, Wave Ryder Swim Club-MT 'A'
(Alexa Horvath 8, Lauren York 10, Caroline Dye 9, Hannah Lally 8), 3:36.29. 8,
Bozeman Barracuda Swim Club-MT 'B' (Jessica Pack 10, Becca Amundson 8, Sara
Guillen 8, Mia Gutierez 8), 3:36.79. 9, Kalispell Aquatic Team-MT 'A' (Mary
Burnham 8, Courtney Klemann 8, AJ Popp 9, Libby Proctor 8), 3:46.13. 10, Butte
Tarpon Swim Team-MT 'A' (Isabel Russo 7, Mia Keeley 7, Catherine Russo 9,
Hannah Morin-Ferguson 8), 3:51.46. 11, Bozeman Barracuda Swim Club-MT 'C'
(Sienna Geddes 8, Haley Golliher 8, Paige DiFronzo 8, Jordan Radick 8),
4:02.71.
Boys 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
1, Missoula Aquatic Club-MT 'A' (Simon McMahon 10, Finnian Westenfelder 10,
Mark Herzog 10, Sawyer Keyes 10), 2:54.63. 2, Wave Ryder Swim Club-MT 'A'
(Bubba Loyda 10, Hunter Stephens-Parks 10, Matthew Perez 10, Dalton Weaver
10), 3:08.70. 3, Bozeman Barracuda Swim Club-MT 'A' (Carson Huckert 7, Ivan
Sobek 9, Alex Leonhardt 10, Jacob Malaski 9), 3:24.19. 4, Missoula YMCA Swim
Team-MT 'A' (Jorgen Midboe 9, Bremer Deaton 8, Dane Becker 9, Joe Gillet 8),
3:34.22.
Girls 10 & Under 400 LC Meter Freestyle
1, Laina Hall, BOZ-MT, 5:50.63. 2, Keidon Reynolds, MAC-MT, 6:12.35. 3, Rin
Ujikawa, FAST-MT, 6:17.74. 4, Olivia Bauman, Waves-MT, 6:24.48. 5, Cailin
Fiddler, BAC-MT, 6:25.50. 6, Claire Becker, MYST-MT, 6:39.32. 7, Brooklyn
Leiby, MYST-MT, 6:40.22. 8, Keyley Rangitsch, BOZ-MT, 6:48.07. 9, Sydney
Archibald-Wilson, MAC-MT, 6:48.45. 10, Madelynn Carroll, FAST-MT, 7:15.41. 11,
Molly Kramer, BAC-MT, 7:28.84.
Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
1, Hailey Hamlin, BOZ-MT, 5:08.98. 2, Abbey Bryan, BAC-MT, 5:22.71. 3, Amber
Nabity, BOZ-MT, 5:35.27. 4, Julian Fee, MAC-MT, 5:38.86. 5, Miranda Lind,
KATS-MT, 5:39.63. 6, Alyssa Pack, BOZ-MT, 5:40.10. 7, Morgan Sobek, BOZ-MT,
5:43.48. 8, Tianna Stevens, FAST-MT, 5:52.15. 9, Samantha Bonenberger, BAC-MT,
5:55.94. 10, Megan Handelin, BOZ-MT, 6:04.29. 11, Katie Sobek, BOZ-MT,
6:07.86. 12, Lauren Harmon, KATS-MT, 6:10.03.
Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
1, Mira Darham, BOZ-MT, 5:00.93. 2, McKinley Hall, BOZ-MT, 5:12.05. 3, Grace
Walkuski, BOZ-MT, 5:13.14. 4, Alyssa Boese, BAC-MT, 5:15.42. 5, Emily
Leonhardt, BOZ-MT, 5:18.19. 6, Danielle Benda, BOZ-MT, 5:20.42. 7, Tasha
McKelvey, Waves-MT, 5:21.71. 8, Lita Cammon, Havre Lions-MT, 5:24.49. 9, Sami
Duval, BY-MT, 5:26.10. 10, Maria Victoria Guillen, BOZ-MT, 5:30.73. 11, Andrea
Schmidt, MAC-MT, 5:32.15. 12, McKenzie Lane, KATS-MT, 5:32.17. 13, Savannah
Vasichek, FAST-MT, 5:32.33. 14, Ella Sobek, BOZ-MT, 5:32.38. 15, Selena
Tidswell, BAC-MT, 5:32.80. 16, Kennedy Salonen, MAC-MT, 5:44.66.
Girls 15-16 400 LC Meter Freestyle
1, Emma Foster, HLST-MT, 4:52.28. 2, Callan Blossom, HLST-MT, 5:06.78. 3,
Jessica Stenberg, Wave Ryders-MT, 5:07.72. 4, Kate Michell, MAC-MT, 5:14.90.
5, Ana Grigsby, MYST-MT, 5:16.35. 6, Madison Walters, KATS-MT, 5:22.21. 7,
Sophie Malin, BAC-MT, 5:22.23. 8, Kya Sorli, BAC-MT, 5:25.91. 9, Libby
Hardwick, HLST-MT, 5:27.07. 10, Alicia Fowler, FAST-MT, 5:30.50. 11, Kalyn
Campbell, MYST-MT, 5:40.34. 12, Marina Ruediger, MYST-MT, 5:51.02.
Girls 17-21 400 LC Meter Freestyle
1, Lew Yong Gerbrandt, BTST-MT, 4:39.03. 2, Caitlyn Brenden, BOZ-MT, 5:01.21.
3, Aspen Mchugh, MYST-MT, 5:04.15. 4, Julia Upshaw, Waves-MT, 5:11.94. 5,
Tessa Grigsby, MYST-MT, 5:37.11. 6, Amanda Kump, MYST-MT, 5:39.86. 7, Jeni
Sorli, BAC-MT, 5:50.18. 8, Cortney Bachman, MYST-MT, 5:53.87.
Boys 10 & Under 400 LC Meter Freestyle
1, Bubba Loyda, Wave Ryders-MT, 5:41.40. 2, Alex Leonhardt, BOZ-MT, 5:57.68.
3, Sawyer Keyes, MAC-MT, 6:03.41. 4, Jacob Malaski, BOZ-MT, 7:11.58.
Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle
1, Matthew Hoffman, BOZ-MT, 5:54.88. 2, Bryn Sorli, BAC-MT, 6:02.02. 3, Nathan
Peters, BOZ-MT, 6:02.65.
Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
1, Joey Peter, BOZ-MT, 4:43.87. 2, Patrick Brennan, FAST-MT, 5:04.02. 3,
Elijah Parker, Waves-MT, 6:03.75.
Boys 15-16 400 LC Meter Freestyle
1, Jordan Loyda, Wave Ryders-MT, 4:31.99. 2, Peter Kotson, HLST-MT, 4:32.29.
3, Jason Smith, BOZ-MT, 4:51.61. 4, Kyle Preiss, BOZ-MT, 4:56.12. 5, Reed
Bachman, MYST-MT, 4:58.37. 6, Stephen Murphy, HLST-MT, 5:02.15. 7, Nathan
Frieders, BAC-MT, 5:04.35. 8, Patrick Hooks, HLST-MT, 5:07.37. 9, Zachary
Ammons, MYST-MT, 5:14.63. 10, John Szekely, MYST-MT, 5:15.65.
Boys 17-21 400 LC Meter Freestyle
1, Brandon Smith, BOZ-MT, 4:34.02. 2, Matthew Johnson, BOZ-MT, 4:41.25. 3,
Nolan Bauer, HLST-MT, 4:41.33. 4, Lucca Scariano, MYST-MT, 5:10.64.

»Comments

Comments

Get your Griz fix by clicking here

Recent Top Stories